Emigranci Libeccy i Ropiak

Aniela Kobus
fot. Dale Nelson

Lata 80. i 90. XIX wieku stały się okresem wzrostu imigracji do Stanów Zjednoczonych. Imigranci przybywali do USA głównie z przyczyn zarobkowych - dla biednych Europejczyków, Ameryka była krajem szansy, gdzie mogli podjąć korzystniej opłacaną pracę. Wśród tysięcy kaszubskich emigrantów znaleźli się Franciszek Libecki z Płęsna k. Swornegaci i Aniela Kobus z Parzyna k. Chojnic (1842-1902). Jeszcze tu w "Polsce" urodził się ich syn Tomasz, który poślubił Katarzynę Krzyżyńską urodzoną w m. Wysin k. Kościerzyny.  W USA ułożyli sobie życie i tam też urodziło się im  9 dzieci w tym Franciszka Maria (Frances Mary). Wyszła ona za Franka Ropiaka, z którym miała dwóch synów:

Eugene Stanley Ropiak- urodził się 02 stycznia 1931 r. w Milwaukee stanie Wisconsin. W 1949 roku ukończył Grove Regional High School w Penns Grove. Później zaciągnął się do amerykańskiej marynarki wojennej i uczęszczał do szkoły marynarki wojennej w Great Lakes. Zdobył stypendium admirała Hollowaya NROTC i uczęszczał do Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) w Troy, w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł licencjata z elektrotechniki. W tym czasie był członkiem katolickiego bractwa Phil Kappa. Podczas Wojny koreańskiej (1950-1955) służył  na pokładzie "USS Missouri". Ożenił się z Joan DuCuennois 23 lipca 1955 r. Był znanym i cenionym w międzynarodowej społeczności naukowej za pracę w dziedzinie półprzewodników i systemów nawigacji. Był pomocny w ratowaniu astronautów Apollo 13. Pod koniec swojej długiej i zróżnicowanej kariery był inżynierem NASA Failure Analysis Labw Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. Jego praca obejmowała badanie katastrofy Challengera promu kosmicznego. Pod koniec życia przebywał  w Społecznym Domu Zdrowia i Hospicjum w Longview, po długiej walce z chorobą Parkinsona zmarł 30 lipca 2009 r. w Clatskanie w stanie Oregon.


Frank John
Jr. Ropiak
Frank John Jr. Ropiak- urodził się 20 lipca 1937 r. w Penns Grove w stanie New Jersey w 1937 roku. Uczęszczał do Akademii Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych w latach 1955-1959, gdzie trenował piłkę nożną i boks. Ukończył studia licencjackie z inżynierii. W latach 70- tych jako kapitan został zatrudniony przez United States Steel do nadzorowania budowy i modernizacji przestarzałej floty. W tym czasie był dowódcą rezerwy floty USCG. Przeszedł na emeryturę jako inżynier portowy z Military Sealift Command w Oakland w Kalifornii. W 1963 roku poślubił Marthę Jane Adams , z którą miał 4 dzieci: Emily, Franka III, Richarda i Louisa. Frank słynął z towarzyskiego i zabawnego ducha, lubił podróżować po świecie, łowić ryby, uprawiać ogród i spędzać czas z bliskimi przyjaciółmi i rodziną. Zmarł 15 stycznia 2015 r. w Vacaville stan California. 
Krzysztof Tyborski
ktyborski@wp.pl


Frank Ropiak
i
Franciszka Libecka

Nagrobek Eugene Ropiaka

Nagrobek Franka Ropiaka


USS „Missouri” na wodach przybrzeżnych Korei,
 ostrzeliwujący pozycje wroga przy pomocy artylerii głównej



Komentarze

Popularne posty