Pierwsza Debata Regionalna "Konarzyny 2022"

Szanowni Państwo! Już 6 listopada Konarzyny staną się jednodniowym centrum regionalizmu pomorskiego. Tego dnia, a jest to niedziela, o 15.00 w sali BOK odbędzie się Pierwsza Debata Regionalna "Konarzyny 2022".  Zależy mi abyście przybyli licznie, ponieważ jest to wyjątkowe wydarzenie. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, a towarzyszyć mu będzie prezentacja pewnej książki, o czym później. Zaprosiłem do debaty osoby reprezentujące (pod względem zainteresowań) ziemie bytowską, chojnicką i człuchowską. Dziś przedstawiam Państwu trzy pierwsze osoby:

Karolina Joachimczyk, studentka Politechniki Warszawskiej, współautorka książki "Konarzyny. Cierniste oblicze wojny" (Region, Gdynia 2019), autorka biografii Joachima Joachimczyka, fotoreportera Powstawania Warszawskiego. Zbierała i udostępniała materiały do produkcji filmu Andrzeja Ciecierskiego "Tajemnice Joachima". Redaktorka Regionalnego Czasopisma Historycznego "Osorya", na łamach którego porusza m.in. tematy: zapomnianej osady k. Kopernicy i historii rodziny Drewek z gm. Czersk. Angażuje się w działalność Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Stowarzyszenia Historycznego "Osorya". Wywodzi się z liczącego ponad 300 lat rodu pochodzącego z konarzyńskich terenów. 

Rudnik Marian, który interesuje się historią z uwzględnieniem szczególnie lokalnej, obejmującej dzisiejsze Gochy. Bliska jest mu ta związana z losami zwykłych ludzi, o których wielka historia milczy, a bez których historia zapisana w podręcznikach by nie istniała. Swoje artykuły publikuje w lokalnym „Kurierze Bytowskim”. Wychował się w środowisku ludzi związanych z naszymi kaszubskimi lasami. Podtrzymuje tradycję i pasję związaną z łowiectwem. Uczestnik dwutygodniowego strajku okupacyjnego w sierpniu 80-go roku. Wierny ideałom "Solidarności" do dnia dzisiejszego, piastując przez ponad 32 lata funkcję przewodniczącego w Elmor / Polmor Bytów. Delegat na Zjazd Krajowy Solidarności (przez 22 lata).

Adam Satro, mieszkaniec Gminy Człuchów, absolwent Wydziału Historii Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Autor tomiku poezji "Poza horyzontem zdarzeń" (2020), współautor i redaktor publikacji "Szkic historyczny miejscowości Gminy Człuchów. Wstęp do monografii Gminy Człuchów" (2021). Współautor pracy zbiorowej pod. red. Karola Dziemiańczyka "Powojenne osadnictwo na terenie Gminy Człuchów na przykładzie miejscowości Krępsk" (2022). Historyk, regionalista, współpracujący z wieloma stowarzyszeniami historyczno-rekonstrukcyjnymi oraz archeologami z Pomorza Środkowego. Miłośnik archeologii, który odkrył kilka nowych stanowisk archeologicznych, np. cmentarzysko kurhanowe w Krępsku. Pasjonat regionalnej historii, kultury i etnografii. Założyciel Człuchowskiej Grupy Eksploracyjnej. Współinicjator odsłonięcia pomnika pamięci katastrofy lotniczej w Krępsku z 1966 roku.

Krzysztof Tyborski
ktyborski@wp.pl



Komentarze

Popularne posty