Przegląd niemieckiej prasy

Na drodze między Sąpolnem, a Dąbrową Człuchowską doszło do brutalnego ataku... Buttner zostaje aresztowany w Ciecholewach jako podejrzany o zabójstwo... W Sąpolnie mężczyzna nazwiskiem Bohl zdemolował cmentarz... Oszust został aresztowany w Konarzynkach podczas próby wynajęcia powozu... Zobacz o czym jeszcze pisze Karolina Joachimczyk dla czasopisma Osorya. 

Historię tę czytasz dzięki Stowarzyszeniu Historycznemu "Osorya", któremu możesz przekazac1,5% podatku. Aby to zrobić, musisz jedynie w formularzu podatkowym (PIT roczny) wpisać numer KRS 0000829823. 𝗣𝗔𝗠𝗜𝗘̨𝗧𝗔𝗝! 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗸𝗮𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 𝟭.𝟱% 𝗽𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝘂 𝗻𝗶𝗰 𝗻𝗶𝗲 𝗸𝗼𝘀𝘇𝘁𝘂𝗷𝗲!

Przegląd niemieckiej prasy

Karolina Joachimczyk. 

Regionalne czasopismo historyczne Osorya 4 (7) 2022

Do momentu odzyskania niepodległości, region konarzyński przewijał się w ówczesnej prasie sporadycznie, głównie w kontekście popełnianych przestępstw, takich jak oszustwa, napaści czy morderstwa. Zdecydowana większość zachowanych w prasie incydentów znajduje się w toruńskiej gazecie „Thorner Presse” (od 1907 r. wydawanej pod nazwą „Die Presse”). Konarzyny, jak i sąsiednie wsie, zawsze występowały przy okazji informacji o Chojnicach lub Człuchowie, których niemieckie nazwy to odpowiednio Konitz i Schlochau. Szukając ciekawostek z prasy, warto posłużyć się zasobami kujawsko‑pomorskiej biblioteki cyfrowej, zasobami bibliotek lokalnych oraz przeglądarką zasobów Biblioteki Narodowej, znajdujących się w domenie publicznej. Poniżej zaprezentowano chronologicznie tłumaczenia własne siedmiu wybranych wydarzeń z gazety „Thorner Presse” / „Die Presse”, które miały miejsce w Sąpolnie, Ciecholewach i okolicznych wsiach: 

1. „Thorner Presse” nr 155 z 1887 r.: Powiat człuchowski, 3 lipca (brutalnie). Na drodze między Sąpolnem, a Dąbrową Człuchowską doszło do brutalnego ataku. Właściciel młyna nazwiskiem Selke wychodził wieczorem z młyna, kiedy nieznany sprawca ukrywający się w polu żyta uderzył go kijem w głowę tak mocno, że ofiara spadła z wozu. Drugi napastnik zadał mu cios z innej strony, powodując utratę przytomności. Następnie sprawcy zaciągnęli młynarza w pole żyta i pobili tak dotkliwie, że dopiero po dwóch dniach odzyskał zmysły i zaczął mówić.

 2. „Thorner Presse” nr 217 z 1897 r.: Chojnice, 15 września (w sprawie morderstwa pocztowca Fritza). Mężczyzna nazwiskiem Buttner zostaje aresztowany w Ciecholewach jako podejrzany o zabójstwo pocztowca Fritza. Buttner miał w niedzielę w gospodzie w Konarzynkach poprosić ofiarę o bezpłatne podwiezienie na pocztę. Kiedy Fritz nie odpowiedział Buttnerowi, ten odparł „Dzisiaj wydarzy się co innego!” Urzędnicy pocztowi, naczelnik poczty oraz pozostali pocztowcy z Bydgoszczy dobrowolnie zebrali 108 marek na rzecz wdowy po zamordowanym Fritzu. 

3. „Thorner Presse” nr 189 z 1899 r.: Powiat chojnicki, 10 sierpnia (szaleniec). W poniedziałkową noc na cmentarzu w Sąpolnie mężczyzna nazwiskiem Bohl zdemolował cmentarz, rozbijając krzyże, obalając pomniki i wygrzebując zwłoki. Został powstrzymany przez strażnika. We wtorek po południu pięciu właścicieli z Borowego Młyna zastało swoje żniwa kompletnie spalone. O ten czyn podejrzewany jest ten sam szaleniec, gdyż był widziany w okolicy tego samego dnia. 

4. „Thorner Presse” nr 254 z 1901 r.: Na początku października do pastora Endemanna z Sąpolna przyszedł młody mężczyzna w wieku ok. 21 lat i przedstawił się jako kandydat na kapłana, prosząc pastora o zatrudnienie. Ponieważ młody człowiek zrobił na pastorze dobre wrażenie, został przyjęty. Nowy kandydat musiał obowiązkowo odbyć katechezę w sierocińcu w Sąpolnie. Urzędnik z Sąpolna, zapoznając się z dokumentami młodego mężczyzny, odkrył, że ten nazywa się Louis Zulleck i jest czeladnikiem krawieckim. Po poinformowaniu pastora, nowo przyjęty przyznał, że jest krawcem, po czym został zwolniony. Przed odejściem oszust wystawił w imieniu pastora weksel na 5 marek dla właściciela młyna Fischera. Oszust został aresztowany w Konarzynkach podczas próby wynajęcia powozu celem dostania się do Chojnic. Zulleck, o którym mówi się, że jest wyznawcą Mojżesza, trafił przedwczoraj do więzienia. 

5. „Thorner Presse” nr 11 z 1903 r.: Człuchów, 10 stycznia (włamanie). W nocy z 7 na 8 bieżącego miesiąca na stacji Sąpolno k. Człuchowa doszło do włamania. Włamywacz rozbił okno i wszedł do środka w poszukiwaniu pieniędzy. Na szczęście poprzedniego wieczoru zawiadowca zabrał gotówkę do swojego i złodzieje znaleźli jedynie puste śmietniki. Z gniewu sprawca porozrzucał je po całej stacji.

 6. „Die Presse” (dawniej „Thorner Presse”) nr 135 z 1910 r.: Chojnice, 7 czerwca (ciało na drodze). Robotnik Johann Frochlich, jadąc wozem należącym do właściciela młyna, będąc w drodze do zleceniodawców, zasnął, został potrącony i przejechany. Wypadek miał miejsce na drodze między Sąpolnem a Przechlewem.

 7. „Die Presse” (dawniej „Thorner Presse”) nr 155 z 1910 r.: Człuchów, 3 lipca (zabity przez piorun, starość). Dziewięcioletni syn właściciela Bernha został śmiertelnie porażony piorunem na polu. W wieku dziewięćdziesięciu trzech lat zmarł najstarszy mieszkaniec miejscowości Konarzyny  – Johann Look. 

Wnikliwy poszukiwacz odnajdzie wiele innych podobnych wydarzeń, z rzadka przeplatanych neutralnymi komunikatami związanymi regionem Człuchów–Chojnice. Niewątpliwie w wyniku postępującej digitalizacji podobnych informacji będzie przybywało, co daje nadzieję na stworzenie w przyszłości małych, lokalnych kalendariów wydarzeń.



Komentarze

Popularne posty